Website_under_construction.png

Erasmus Plus programının içinde bulunmak  kişisel gelişim için gerçekten önemli bir fırsattır. Her deneyim kim olduğuna ve ne istediğine dair bir öğrenimdir. Güzel olan şey ise, bu yolculuk sadece senin bilinmeyen yanlarını görmeye yardım etmekle kalmayıp farklılıklarla yüzleşmeyi ve farklılık yaratmana yardım edecektir. Erasmus+ programında bulunmak
deneyimlediğin tecrübeleri daha iyi anlamanı sağlayacak. Değişen çevrenin sorunlarına karşı göğüs germe yeteneğini güçlendirecek ve kendimizi daha iyi bilmemize yardım edecektir. Hiç karşılaşmadığımız sorunlarla karşılaşabiliriz. Farklılıklar ve benzerlikler üzerinden kim olduğumuzu görebilir ve diğer kültürleri gözlemleyebiliriz. Fakat bunun bir süreç olduğunu hatırlamak önemlidir çünkü hem iyi geçirdiğin günlerin olacak hemde kötü geçirdiklerin. Zamanla, en kötü günlerin azalmaya başlayacak, ve bunu farkettiğinde, aslında düşündüğünden daha iyisini yaptığını göreceksin.

Sizlere ışık olması amacıyla, ICDET’teki süreçleri boyunca Türk gönüllülerimiz Alperen ve Mustafa tarafından hazırlanmış ve İlker tarafından altyazılandırılmış bu videoyu izleyin!

Daha ne için bekliyorsun?

Şu an değişimi başlatacağın yer. ‘’Bunu kendi başıma yapabilirim ve gerçekten bununla eğleneceğim.’’ dediğin anda seni durduracak hiçbir şey olmayacaktır.

BİZE GÖRE ERASMUS+ DENİLİNCE HANGİ KELİMELER AKLINA GELEBİLİR?

EĞİTİM

Erasmus değişim programının içinde bulunmak öğrencinin akademik kariyerinde harika bir deneyim olabilir. Erasmus bir akademik değişim programı olup öğrenimine ekleyebileceğin önemli katkılar sunar. Kişisel gelişim fırsatları ile kazanılan akademik bilgileri tamamlar ve öğrencilerin bugünkü iş piyasası için gereken becerileri kazanmalarına yardımcı olur

Stajyerlik için yurtdışına gitmek mükemmel bir fırsattır ve bu sadece özgeçmişini katkı sağlamakla kalmayıp, hali hazırda nasıl daha özgür olunabileceğini öğrenirken aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirecektir. Yalnız olmayacaksın, senin gibi aynı yaşlarda ve aynı konulara ilgili dünyanın farklı yerlerinden gelen diğer insanlarla tanışacaksın. Ayrıca gittiğin ülkenin kendine ait dilini pratik yapma şansına ve oranın günlük hayatına dair bilgileri keşfetme imkana sahip olacaksın.

Seni kabul eden kuruluş sana çalışanıymış gibi davranmaya kendini adamış olacak ve seni yeni çevrene uyum sağlamak için çaba harcayacakmışsın gibi hissettirmeyecek. Eğitim yardımı ile (işe yerleştirme, stajyerlik vb.) derslerini bir üst seviyeye çıkarmak için  alabileceksin ve öğrendiklerinin pratiğini yapabileceksin. Bu kariyerine başlamak için en iyi yoldur veya sadece hangisi senin için daha ilgi çekicidir onları test edebileceksin. Göründüğünden daha da kolay!

DİL

Dil kursu almak için oldukça fazla para ödemek zorunda değilsin. Bir ülkeye gittiğinde, genelde senin dilinden farklı olan bir dil haricinde iletişim kurmak için başka yol yoktur. Tam öğrenmediğin dili kullanmak zorundasın. Ama pratik yapmak dilini mükemmelleştirir hatta bu durumda dil değişimi yapmak pratikliğini geliştirir. Dahası biz sadece bildiğin dilin gelişimine katkı sağlamayacağız, sana yeni bir dil öğretmeyi teklif ediyoruz!

YURTDIŞI

Yurtdışında okumak harika bir deneyimdir. Kişisel ve akademik bakış açısından eşsizdir. Uluslararası bir ortamda birkaç ay bulunmak, kültürlerarası ilişkiler kurmaya , farklı bir kültüre önemli bir bakış açısına sahip olmaya, dil öğrenmeye ve bir birey olarak gelişim için en iyi olanaktır. Yurtdışındaki üniversitelerde  biraz zaman geçirenlerin dört ana özelliği vardır:

-Onlar kültürel olarak daha yatkınlardır,
-Birçok yabancı dil konuşabilirler ve iyi iletişim becerilerine sahiptirler,
-Seyahat etmeyi severler,
-Kişiliklerini geliştirmiş insanlardır.

DENEYİM

Bazı şeyler hayatta bir kere gerçekleşir.
Yaşadığın hayatın sınırlı bir süresi vardır ve biliyorsun ki bu süre beklediğinden daha çabuk sonlanabilir bu yüzden vakit öldürmeyi geride bırak ve gerçekten şu anın tadını çıkar. Filmler, partiler, yemekler, günübirlik seyahatler, haftasonu kaçamakları… Bir değişim programını tamamladığında, sosyal ve kültürel zenginliği elde etmeye daha istekli olacaksın. Daha özgür ve kişisel açıdan olgunlaşmış olabilecek, yabancı dil yeterliliğini artırabilecek ve  çalışma azmin gelişmiş olacaktır.

ARKADAŞLAR

Erasmus demek sadece yurtdışına çıkmak anlamına gelmez ayrıca yeni arkadaşlar bulma şansını verir.
Yurtdışında okumak hayatının sonuna kadar seninle yaşayacak harika bir tecrübe, fırsattır. Kesinlikle birçok arkadaş edinebileceksin. Ama bu yarıyılda yerel bir arkadaş olmayı hedefleyin ve başarılı olduğunuzda, maceranız o kadar anlamlı olacaktır. Hayat dünya üzerinde şekillenir ve sen de öyle olmalısın!

KÜLTÜREL ŞOK

Yabancı çevre ve kültür yüzünden yurtdışına çıkmak ilk başta zor olabilir. Ayrıca, aileden ve arkadaşlardan uzak kalmak zor olabilir ve birçok Erasmus öğrencisi “kültür şoku” yaşayabilir. Yeni bir ülkeye ve kültüre uyum sağlamak zaman alır. Sabırlı olmak, yeni deneyimlere ve farklı birçok geçmişi ve kültürelliğe sahip olan insanlara açık olmak önemlidir.